Heyecan Verici Çalışmalar
Paylas
PDF Yazdır e-Posta

ENSEVFiziksel Engelli Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (ENSEV) tüm engellilere yardım etmeyi amaçlayan bir kurum olmakla birlikte, öncelikli olarak fiziksel engelli çocukların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını çözme yolunda ciddi projeler üretmekte ve bunları en kısa zamanda hayata geçirmek için çaba göstermektedir. Doğru zamanlarda ve doğru şekillerde uygulanan tıbbi tedaviler sayesinde çocuklarımızın çoğu bağımsızlığını kazanabilir. Kesintisiz ve tam bir eğitim hizmeti ile meslek sahibi olabilir. Bu nedenledir ki hedefimiz; tüm sağlıklı çocuklarımız gibi, onları da eğitimli, kültürlü, düşünen ve üreten bireyler olarak toplumumuza kazandırmaktır. ENSEV sadece engelli çocukların ailelerini değil, aynı zamanda onların tıbbi tedavileri ve eğitimleri konusunda önemli çalışma ve tecrübelere sahip gönüllü akademisyenleri de bünyesinde barındırmakta.

Ülkemizde fiziksel engelli çocukları olan aileler; çocuklarının hastalıkları, diğer çocuklar gibi yürüyüp yürüyemeyecekleri, bunların tedavi alternatifleri ile ilgili gelişmelerin neler olduğu, nasıl bir süreç takip etmeleri konularında ciddi eğitim ve bilgi eksiklikleri mevcuttur. Tedavi ve eğitim sürecinin 15-16 yıl gibi tüm gelişim sürecini içine alan bir dönem olduğu dikkate alındığında, bu hususun ne kadar önem arz ettiği çok açıktır. Bu uzun süreç çocuğu ve ailesini, özellikle de annelerimizi ciddi sıkıntılarla yüz yüze bırakmaktadır. Ailenin ve çocuğun harcadığı maddi manevi tüm emekler; çocuğun engelinin ortadan kalkması ya da en az seviyeye inmesi içindir. Ancak bunun tek yolu bu uzun süreçteki doğru tedavi yaklaşımları ile mümkündür.

Anlaşılacağı üzere Vakfımızın temel amaçlarından birincisi engelli çocuklar ve ailelerine her konuda maddi manevi destek sağlamak üzerine yoğunlaşmakla beraber;

Diğer ve asıl önemli amacı ise, engelli çocuklarımıza özellikle sağlık alanında hizmet verecek personelin eğitim ve bilgi düzeyinin gelişmesini sağlamaktır. Vakfımızı benzer sosyal toplum kuruluşlarından ayıran en önemli özelliği bu konuda eğitim ve hizmet verebilecek uluslar arası düzeyde tanınmış ve yetişmiş profesyonelleri içinde barındırmasıdır.

Yine bu yıl Vakıf bünyesinde “Pediatrik Rehabilitasyon Akademisi-PERA” kuruldu ve bu konuya gönül vermiş akademisyenlerin desteğiyle, 2-3 Haziran 2012 tarihinde 45 uzman hekimimize mezuniyet sonrası eğitim programı verilmiştir. Farklı ve yurt dışı örneklerini aratmayacak kalitede bir kurs programı icra edilmiş olup, bu eğitim kursuna katılan kursiyerler, program sonrasında klinik ortamda değerlendirme ve tedavi önerileri konusunda temel bilgilerin teorik ve pratik anlamda hepsini alma fırsatı buldular.

Ayrıca, 2013 yılı başında bu konuda hizmet veren profesyonellere kaynak olarak kullanabilecekleri “Pediatrik(çocuk) Rehabilitasyon” kitabını yayınlamış olacağız. Yine aynı dönemde aile eğitim seminerlerine başlayacağız.

Bu yıl başında okul çağındaki fiziksel engelli çocuklara yönelik burs programını uygulamaya sokan Vakıf yönetimi; ihtiyaç sahibi engelli çocukların yanı sıra gelecekte sağlıklı çocuklara da eğitim bursları vererek, engelli çocukları sağlıklı akranları ile kaynaştırmayı planlanıyor.

Bununla birlikte, 2012 sonuna kadar Ümitköy- Kafkas Sitesi İş Merkezinde çocuklarımıza ve annelerimize yönelik “kültür-sanat ve hobi atölyesi” hayata geçirilecek olan diğer bir projemiz.